kotyogOK

Időmenedzselős home office, avagy az otthontengődés munkája

2019. augusztus 10. - most.kotyogok

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a home office, avagy a távmunka. Mennyire tartható igazi munkának az otthoni munka? Itthon is szükséges szabályokat hozni, ahhoz, hogy valóban 8 órát ledolgozz? Nem indítasz mosást, nem teregetsz ki, nem főzöl ebédet holnapra, stb.?

Igazából én arról az oldalról közelíteném meg, hogy nem minden embernek való a home office. Mint ahogy nem minden területen kivitelezhető, például hogy venné ki magát, ha egy felszolgáló ma home office-ban dolgozna, ugye? A mosolygáson túl, én azt mondom, hogy az introvertált emberekre igenis érdemes odafigyelni, és amennyiben megvan a kölcsönös szimpátia és a bizalom munkáltató és munkavállaló között, igenis létrejöhet egy bizalmi kör, amely megfelelne a home office íratlan szabályainak.

Nézzük át az introvertált személyiséget:

- nem fogsz introvertált személyt a figyelem középpontjában látni
- nem tartozik a kommunikatív emberek csoportjába, így minden esetben megfontoltan válaszol a neki feltett kérdésekre
- kihasználja, ha egyedül lehet, „kipiheni” magát, bekuckózik, szívesen veszi elő kedvenc könyvét
- szeret csöndes, izolált környezetben dolgozni

- megbecsüli a mélyen szövődő kapcsolatait
- munkáját kiemelt figyelemmel végzi

Ezzel ellentétben az extrovertált személy kiemelkedő szociális kapcsolatokkal rendelkezik, lételeme a figyelem középpontja. Gyors döntéseket hoz, amelyeket szívesen meg is oszt másokkal. Lelkes, optimista, nyílt ember, aki szeret csapatban játszani.

Nyilván egy extrovertált személy nem fog home office-ban otthon tespedni a kanapén kockás hálóruhában, és nyuszis mamuszban. Egy introvertáltnál előfordulhat, - persze nálam is volt néha, hogy az említett szerelésben ültem neki a feladataimnak. (igaz, akkor pattant ki a szikra a fejemből, és két kézzel kapaszkodtam bele, így nem volt mit tenni, neki kellett ülni)

Bizony, jómagam is home office-ban tengettem Nuska előtt a munkaidőmet. Rólam viszont már messziről lerí, hogy introvertált vagyok, kissé könyvmolyos beütéssel. Imádok a dolgozó szobámban egyedül pötyögni, néha egy kis zenével megfűszerezem, máskor pedig csak a jegeskávém társaságára vágyom. Az ötletek, kreativitások viszont nálam ilyenkor jönnek. Nem zavar senki, nem kell frusztrálva éreznem magam, ha valamin hangosan elgondolkodom, vagy magyarázok saját magamnak, esetleg bogarászok a jegyzeteim között. Az én esetemben már a legelején a home office-t beszéltük meg a munkáltatóimmal, mert kezdetben csak néha dolgoztam be nekik. Aztán ahogy kinőtte magát a munkaköröm, teljes állásban voltam jelen, bár virtuálisan.

Aki home office-ban dolgozik, ugyanúgy időre adja le a munkáját, igaz, egyik legnagyobb előnyének tekinthető, hogy az utazással nem kell időt pocsékolni. Igazából csak elhatározás kérdése. Amennyiben nincs leadva a kért feladat, él a lehetőség, hogy ki lehet a személyt rúgni, helységtől függetlenül.

Munka és magánélet, vagy munka vagy magánélet?

Valóban nehéz elkezdeni, belerázódni, hogy el lehessen különíteni a magánéletet és a munkát, hiszen valószínűleg csak két szobával van arrébb a mosókonyha, csak néhány métert kellene megtenni, hogy be lehessen dobni egy adag mosást. Itt bizony el lehet csúszni. Azonban, ha felállítunk egy jó rendszert, akkor könnyedén lehet tartani. Az én megoldásom az volt, hogy a délelőtt folyamán semmi nem zavarhat meg, se főzés, se mosás, azonban az ebédszünetemet megnyújtottam (elég az utazási idővel megegyezően), így végre bekerülhetnek a koszos ruhák a tisztítógépbe, a mosatlan edények a mosogatógépbe, a robotporszívó elindítva, és máris jobban érzi magát az ember. Az ebéd szünet lejártát követően pedig szintén nincs elkalandozás, social media oldalak, egy kis rágcsáért való elmenetel, tartani kell a leadási határidőt!

Mindenki mérlegeljen, fogadja el, hogy neki társaságban kell dolgoznia, vagy épp egy kis kuckóban. Azonban kérve kérjük, jól gondoljátok át, hiszen csak a mi helyzetünket rontjátok azzal, ha megpróbáljátok otthon, mégsem megy, így a munkáltató is negatív véleménnyel lesz a home office-ról, és kevésbé fogják értékelni, ha valaki távmunkában szeretné elvégezni a munkáját! Abban az esetben, ha tetszik a home office, próbáld ki egy pihenőnapodon, hogy menne az általad elvégzett munka, és bizonyítsd a főnöködnek, hogy ugyanolyan értékes munkát tudnál nyújtani otthon is, mint a munkahelyeden (amennyiben a munka körülményei megengedettek)

 

Amennyiben tetszett a cikk, bátran oszd meg, meg fogom hálálni! 
További érdekességekért kövess facebook oldalamon: Kotyogok
vagy keress instagramon: kotyog_ok

(kép forrása: pixabay)

A bejegyzés trackback címe:

https://kotyogok.blog.hu/api/trackback/id/tr4915003212
süti beállítások módosítása